‘Als vereniging kun je niet zonder vrijwilligers, je hebt ze keihard nodig’

Afbeelding
Foto: ERIK VEENSTRA
actueel Ticker

PEIZE – Elke maandagochtend zijn ze te vinden rondom de voetbalvelden van VV Peize. De mannen op leeftijd die de kleedkamers schoonmaken, de prullenbakken legen, de stoep schrobben, rommel opruimen, de kantine schoonmaken en de velden beheren. Veel werk, maar met hart voor de club, een kop koffie en op zijn tijd een grap en een grol, is het prima te doen.

Het is hartje zomer als de verslaggever van De Krant Geert Buring ontmoet. Nee, niet op de voetbalvelden van Peize, maar gezeten op een terrasje voor wooncentrum De Garve in Norg. Een toevallige ontmoeting die resulteerde in een uitnodiging om eens te komen kijken op een maandagmorgen als het voetbalseizoen van start is gegaan. ‘Hier in Norg woon ik nu alweer enkele jaren,’ zegt de inmiddels 84 jaar oude Geert Buring. ‘En toch blijft Peize mijn dorp. Ik heb aan de Lieverseweg gewoond en ben altijd betrokken geweest bij de voetbalclub. Wekelijks pak ik de fiets om van Norg naar Peize te gaan. En dat niet op een elektrische fiets, maar op een gewone herenfiets. Doelbewust. Goed voor de conditie, maar ook om af en toe eens rustig af te stappen en een gesprekje met iemand langs de weg aan te knopen.’ De route is dwars door de natuur en gaat via de Oosterduinen, het leugenbankje, over het bruggetje en langs fietspaadjes met opzij het Oostervoorschediep en de Schipsloot. Dan na een kilometer of 15 komt Geert Buring aan op de voetbalvelden van het complex van VV Peize. Sinds 1931 staat groot op de kiosk bij de ingang. Geert zet koffie voor de vrijwilligersploeg en maakt de bestuurskamer in orde. En dat al zeker langer dan 20 jaar.

Ton van der Meijs is als coördinator van de klusgroep ook al jaren betrokken bij VV Peize. Hij stapt via een picknickbank in een grote container en stamt al het vuilnis fijn. ’Vooral veel plastic. Er zijn momenten dat er erg veel rommel ligt. Dan red je het niet alleen met veger en blik,’ zegt hij. Geert Buring en Hendrik Wilkens kijken geamuseerd toe. Dat Ton van der Meijs nog in en uit de container klimt vinden zij prima. Iemand moet het doen.

Voor de vrijwilligers zijn alle klussen zijn ingedeeld in behapbare porties. De een veegt de stoep, de ander scharrelt rondom de velden om de achtergelaten rommel als bekertjes en blikjes op te halen. Weer een ander maakt de kleedkamers schoon en ook de kantine krijgt van Albert Mulder een flinke schoonmaak buurt. Ton van der Meijs maakt het schoonmaakrooster. ‘We betrekken ook de ouders van de jeugdleden hierbij. In onze vereniging zijn ouders ook actief bij kantinediensten, elftalleider of schoonmaak. Wil je niet of kun je niet, dan moet 125 euro doneren aan de club. Bij VV Peize is vrijwilligerswerk verplicht. Invulling van hoe dat te doen regel je zelf. Zo hebben we een redelijk en eerlijk systeem voor al onze leden ontwikkeld. Als vereniging kun je niet zonder vrijwilligers, je hebt ze keihard nodig.’

Het aantal vrijwilligers is groot. Op de groepsfoto zien we Freddy van der Ploeg, Geert Gritter, Ton van der Meijs, Willem Belga, Albert Mulder en op de voorgrond Hendrik Wilkens en Geert Buring. De sfeer is ontspannen en gezellig. Er worden grappen en grollen gemaakt. Geert Buring kan er ook wat van. ‘Ik was vroeger het mooiste en knapste jongetje van de klas,’ vertelt hij de groep glunderend. ‘Dat kan ook niet anders,’ zegt dan een ander er meteen achteraan. ‘Je was de enige jongen in de klas.’ Freddy van der Ploeg kan er ook over meepraten. ‘Ik ben net haarlemmerolie, ik sta vooral in de kleedkamers ingedeeld, maar kan overal terecht. Onkruid tussen de tegels weghalen of een lekkage oplossen, geen probleem.’ Albert Mulder doet vooral de kantine. ‘Ik maak schoon. Bar, vloer, toilet. ‘Kijk, als er wedstrijden zijn op de zondagmiddag wil na de derde helft de vloer nogal eens plakken. Dan moeten we er even extra tegenaan.’

Op vrijdag en maandag komt de ploeg bijeen. Rondom 9.00 uur wordt er begonnen met klussen. Zo is zaterdags de boel schoon als de jeugdleden op de velden spelen. ‘Het geeft voldoening als andere verenigingen ons complimenten geven over ons werk. Wanneer ze zeggen ‘wat is het hier netjes’, dan zie ik dat als een pluspuntje voor onze vereniging en ons werk,’ laat Ton van der Meijs weten. Willem Belga is veldbeheerder. ‘Ik voetbal hier al vanaf mijn jeugdjaren. Leider geweest en nu kom ik hier vrijwel dagelijks om de velden te beheren. Lijnen trekken, netten ophangen, kleine reparaties uitvoeren, ja wat al niet. Als er in de kantine iemand te kort komt, spring ik ook in, een manusje-van-alles. Ik heb er veel schik in en doe het met plezier.’

Naast het huidige gebouw met kantine, kleedkamers en bestuurskamer wordt druk gebouwd. Er komt nieuwbouw en de vrijwilligers kijken er naar uit. Hoe dat er allemaal uit komt te zien en wat er met de oudere gebouwen gaat gebeuren is nog niet helemaal duidelijk. Hendrik Wilkens denkt dat de vrijwilligersgroep misschien wel een eigen ruimte krijgt. Ton van der Meijs: ‘Al jaren is hier een vaste hechte vrijwilligersgroep die de boel schoonmaakt en opknapt. Ooit hadden we een schoonmaakbedrijf ingezet, maar dat beviel niet. Toen hebben we het daarna weer als vrijwilligers opgepakt en zo doen we het bij VV Peize nog steeds. Het is altijd gezellig. Soms eten we op vrijdag een lekker visje. Sfeer is belangrijk en iedereen die mee wil helpen is welkom. Dan hou je dit lang vol en dat tot op zeer hoge leeftijd.’

UIT DE KRANT

Lees ook