Kruiswegstaties volgens Béa Sportel Bolt in de Catharinakerk

Afbeelding
ERIK VEENSTRA
kleintje cultuur

RODEN – Een zeefdruk van haar echtgenoot Peter O. Gerrits bracht Béa Sportel Bolt vorig jaar op het idee om kruiswegstaties te selecteren. Nu zijn de kruiswegstaties 40 dagen lang te zien in de Catharina kerk in Roden. Van woensdag 18 februari tot en met zaterdag 4 april is deze expositie dagelijks te bezoeken tussen 14.00 en 16.00 uur. Alle 40 dagen is de kerk open, u kunt vrij binnenlopen dus weet u welkom.

De Kruiswegstaties lopen is een traditioneel onderdeel ter voorbereiding op het christelijk Paasfeest. Gelovigen lopen langs de 14 schilderijen of beeldhouwwerken die de lijdensweg van Jezus afbeelden. De afbeeldingen geven het verhaal weer van de laatste dagen van het leven van Jezus. Een vijftiende statie is in Roden toegevoegd en toont de opstanding. ‘Want de dood heeft immers nooit het laatste woord.’ De kruiswegstaties die nu in de Catharinakerk te zien zijn is grafisch werk. Zeefdrukwerk. Er is een klein boekwerkje bij met daarin alle zeefdrukken en een aantal korte gedichtjes die de lijdensweg weergeven. Op de foto staat Bea Sportel Bolt met zeefdruk nummer 12. Dat is ook de zeefdruk die gebruikt is voor de poster die her en der in Roden hangt. Het is de zeefdruk die de ‘Lans in het lichaam’ symboliseert. Dit naar aanleiding van een Bijbelgedeelte uit Johannes 19, vers 34. Een vierregelig gedicht hoort daarbij:

een soldaat stak een lans in Zijn zij

er vloeide bloed en water

Jezus werd doorstoken

zelfs voorbij de dood

De Catharina kerk, die al zeker sinds 1139 op de Brink in Roden staat en daarmee bijna 9 eeuwen oud is, was van oorsprong een katholieke kerk. Vandaag de dag heeft de kerk een bredere invulling dan alleen kerk-zijn. De vele maatschappelijke doeleinden, zoals het gebruik als rouw- en trouwlocatie, zijn logisch. Ook is het een kerk die haar deuren opent tijdens de kerstmarkt en een podium biedt als het festival ‘Wat ‘n Kunst’. Hier komen kunst en kerk dus samen in de zogenaamde vastenperiode. Eerst viert katholiek Nederland carnaval om op Aswoensdag een kruisje te halen en dan veertig dagen de tijd te nemen voor bezinning. ‘Stilstaan bij wat er echt toe doet,’ laat zij weten. ‘Ook vandaag de dag is dat actueel, want wat is werkelijk waardevol en wat is gebakkenlucht? Dat stukje bezinning is niet verkeerd, zeker niet in 2026. Béa Sportel Bolt heeft uit 800 foto’s van haar man Peter O. Gerrits de zeefdrukken samengesteld die recht doen aan de kruisweg. De eerste zeefdruk is een zwart-wit voorstelling. Hierin staan mensen tegenover elkaar. De 14de zeefdruk is de graflegging. Zo heb ik de kruiswegstatie naar mijn eigen inzicht proberen weer te geven.’ In 2026 is de gemeente Noordenveld culturele gemeente van Drenthe. Het is passend dat dit nu hier kan worden getoond in de Catharinakerk in Roden in de veertigdagentijd voor Pasen om zo ook uit te kunnen leggen wat kunst betekent voor die periode. De uitgebeelde statiën met de uitleg erbij in het boekwerkje geven een mooi inzicht en dat samen met veertien gedichten die de lijdensweg weergeven.

UIT DE KRANT