In Memoriam René Hoekzema; Sinterklaas in hart en nieren

LEEK - René Hoekzema (53) uit Leek is maandag 13 oktober overleden. Hoekzema was jarenlang actief als Sinterklaas in Leek en zette zich als vrijwilliger in voor Volksvermaken Leek. Hij was ook de bedenker van Nieno, de mascotte van Familiepark Nienoord en was eigenaar van Hofland Rubber. Daarnaast was hij een betrokken inwoner van het dorp. Hoekzema overleed aan een ernstige longaandoening en zijn wegvallen heeft veel mensen in het dorp, maar ook daarbuiten geschokt.
Hoekzema laat een vrouw en kinderen achter. Op zaterdag 18 oktober geven zij iedereen de mogelijkheid afscheid te nemen van hun man en vader. Op officiële kanalen van het dorp Leek wordt gedeeld dat het mogelijk is vanaf 14.00 tot 16.30 uur bij Hofland Rubber aan de Feithsweg 12 in Tolbert langs te komen hiervoor. De steun die zij krijgen, betekent veel en de aanwezigheid van betrokkenen op deze zaterdag vinden zij fijn.
‘De één neemt drie weken vakantie, ik ben drie weken Sinterklaas’
Hoekzema was ook voor de Krant geen onbekende. Meermaals werkte hij mee aan interviews in de Krant waarbij het vooral draaide om de rol die hij met zoveel verve elk jaar weer invulde: die van Sinterklaas. Al in 2011 tekenen we voor het eerst zijn passie voor de Goedheiligman op:
René Hoekzema is een entertainer. Het is dan ook bepaald niet verwonderlijk dat de extreem vlot van de tongriem gesneden ondernemer en voormalig muzikant al jaren in de huid van Sinterklaas kruipt. Hem een hulp-Sinterklaas noemen is echter een belediging, want de Leekster gaat duidelijk zichtbaar voor kwaliteit. Hij is geen Marktplaatssint, die voor dertig euro en een paar flesjes bier wat huisjes langsgaat. Hoekzema biedt met zijn bedrijf Haip Entertainment complete shows, met een verhaal en zo nodig met zestig Pieten. ‘’De één neemt drie weken vakantie, ik ben drie weken Sinterklaas. Dit is zó geweldig om te doen. Na de eerste keer was ik verkocht. De interactie met de kinderen is geweldig’’, weet Hoekzema. Hoekzema begon ooit als Piet. Toen de vaste Sinterklaas vanwege ziekte verstek moest laten gaan, mocht Hoekzema aan de bak. ‘’Ik had de grootste bek.’’ Zijn Sinterklaasact viel op. Hoekzema heeft de juiste stem, weet door zijn twee eigen kinderen precies wat er speelt en leeft en vind het – heel belangrijk- geweldig om Sinterklaas te zijn. . Het is te combineren met m’n werk, al komt het wel eens voor dat ik dagdelen als Sinterklaas aan het werk ben. Vertegenwoordigers of mensen die zomaar langs komen weten dan niet wat ze zien als ze me als Sinterklaas achter de computer zien zitten. De verbazing onderweg in de auto is ook hilarisch. Niet zelden geraken mensen bijkans in de vangrail als ze ons passeren. Daarbij draag ik als ik rijd ook vaak nog een zonnebril. Vinden mensen toch erg bijzonder getuige de verraste reacties. Tanken is ook altijd weer een belevenis’’, lacht Hoekzema. Ooit herkende zoon Patrick papa in de krant. ‘’Er stond een foto van een intocht in de krant. ‘’Kijk mama, de échte Sinterklaas’’, zei Patrick. ‘’En hij kijkt net zo boos als papa’’.
![]()
René Hoekzema in 2014 - ERIK VEENSTRA
‘Ik streef naar perfectie’
In 2014 schuiven we opnieuw aan bij Hoekzema om over zijn passie te praten. Het is alweer wat jaartjes later en René bleef zijn rol professioneler benaderen. Zo werkte hij met huisregels en was het bijvoorbeeld uit den boze dat zijn Zwarte Pieten - zo noemden we die toen nog - zouden roken. ‘Ik streef naar perfectie’, liet Hoekzema weten. Hij putte uit vele mooie herinneringen; toen al:
Laatst vroeg een meisje waarom de mijter in een punt loopt. Tsja, dan moet je snel iets bedenken. Ik heb maar gezegd dat dit met aerodynamica te maken heeft. Dat als ik op de boeg van de boot sta, in de wind, de mijter niet afwaait. Als Sinterklaas moet je snel kunnen schakelen. Je moet overal antwoord op weten. De meest gestelde vraag? Hoe oud ik ben. Ik zeg dan telkens dat ik de tel kwijt ben.’
![]()
René Hoekzema in 2020 - ERIK VEENSTRA
‘Het sprookje voor Sinterklaas is er ook voor de volwassenen’
Het is 2020 als de wereld is platgelegd door de Corona-epidemie. Het magische feest voor vele kinderen en zeker ook voor Hoekzema, krijgt opeens een hele andere invulling. Samen met Richard Veurman, Sinterklaas in Peize, en Arend Sijtsema, Sinterklaas in Roden, schoof hij aan voor een rondetafelgesprek over de intochten en het bijzondere jaar waar we toen inzaten. Daarbij durfden ze ook kritiek te leveren op de ‘echte’ hulpSint op de tv en sprak Hoekzema uit dat de NTR teveel aan het freewhelen geslagen was. ‘Men vond dat ze daar klaarblijkelijk het alleenrecht op Sinterklaas hadden. Bram van der Vlugt is lastig te evenaren. In zijn hele doen was hij de Sint’, vindt Hoekzema, die Van de Vlugt twee keer ontmoette. ‘Eén keer bij Paul de Leeuw. Heel bijzonder. Al wist hij ook dat hij heel goed was.’ Er ontspon zich een prachtig gesprek tussen de drie hulpjes van de Sint:
Het gaat om de lol, om het sprookje voor de kinderen. ‘Al zie je dat ook de volwassenen het feest heel leuk vinden’, stelt Hoekzema. ‘Zij hebben om sommige grappen meer lol dan de kinderen. Laatst had ik als Sint een fotoshoot. Komt het zoontje van de fotograaf binnen. “Sinterklaas, hoe kom jij hier?”, vroeg hij. Waarop ik antwoordde dat ik onlangs op vakantie in Griekenland was en met de koning terug ben gevlogen. Vond hij prachtig.’
Het sprookje, de gezelligheid en alle prachtige rituelen rondom Sinterklaas maken de november- en decembermaand nog altijd een schitterend feest. Ook nu het de laatste jaren steeds meer om randverschijnselen ging. Discussies over de kleur van de pieten, al dan niet gevoed door de media, maakten het feest íets minder leuk. ‘Ik heb zelfs overwogen te stoppen’, geeft Hoekzema toe. ‘Puur om de discussies. Hier in het noorden lijkt het mee te vallen, maar men begint zich er steeds ongemakkelijker bij te voelen. En dat terwijl de discussie een Randstedelijk probleem is. Hier leeft dat minder.’
![]()
René Hoekzema en Ard van der Tuuk tijdens de speciale Sinterklaasuitzending in Joure in 2020 - ERIK VEENSTRA
Een weekje later maakt Hoekzema zich op voor zijn misschien wel meest bijzondere welkom als Sint ooit. Samen met burgemeester Ard van der Tuuk is hij in een studio in Joure vanwaaruit live wordt uitgezonden hoe de Hoekzema in de huid van Sinterklaas alle kinderen van de gemeente Westerkwartier laat weten dat hij ondanks alle Coronamaatregelen terug in Nederland is. Het leverde een unieke fotoreportage op met prachtbeelden van Hoekstra die zich klaarmaakt, gemaakt door onze fotograaf Erik Veenstra.
Ook alle jaren erna vereeuwigen wij Hoekzema in die ene rol die hem op het lijf geschreven was. Het lijdt geen twijfel dat de intocht in Leek nooit meer hetzelfde zal zijn. Wij wensen alle nabestaanden en mensen die hem lief hadden veel sterkte toe.










