Op Dreef Roden verbreedt visie: niet alleen ex-hartpatiënten welkom

Ger Laffra en Theo Troe in de kantine van De Hullen.
Ger Laffra en Theo Troe in de kantine van De Hullen. Foto: Jan Medema
actueel

RODEN – De chloorgeur vermengt zich met de geur van koffie in de kantine van Sporthal de Hullen, op een druilerige vrijdagochtend. In een hoekje zijn de bestuursleden van Sportvereniging Op Dreef in gesprek met een nieuwe instructrice. Voorzitter Ger Laffra (89) en penningmeester Theo Troe (84) zijn verbonden aan de vereniging die ooit was opgericht om ex-hartpatiënten in beweging te houden. De visie wordt verruimd. Niet enkel ex-hartpatiënten, maar iedereen die niet meer mee kan spelen bij competitieve en reguliere sportverenigingen is welkom.

Gelukkig, ze zijn er nog. Want beide hebben rond het jaar 2000 een hartcomplicatie overleefd. Het toeval bracht de twee bij de vereniging die in 1987 werd opgericht. Ze worden verrast door Jaïr Tanasale van de stichting Welzijn in Noordenveld. Naast hem staat een dame van 94 die erg geïnteresseerd is in Op Dreef. Alleen blijken de sporten toch voor haar te intensief, ze houdt het liever bij shuffleboard en jeu de boules. Het feit dat WiN de vrouw voorstelt aan Op Dreef laat zien hoe belangrijk de vereniging is voor Roden en omstreken. Ger is onlangs 89 jaar geworden en staat nog geregeld een wedstrijd te fluiten bij GRC Groningen. Inderdaad. Bijna 90 en nog steeds te vinden op het voetbalveld. ‘Daarnaast één keer in de week in de sportschool en vrijdagochtend gezellig hier bij Op Dreef.’ 

Vertrouwen kwijt

Per toeval maakte hij kennis met de sportvereniging. ‘Ik werkte vijftien jaar als coördinator binnen de KNWU (Koninklijke Nederlandschee Wielren Unie). Ik was de profronde van Friesland aan het voorbereiden in een kantoor in Leeuwarden. Ik werd opeens erg benauwd en ze stuurden mij naar de buren, het Medisch Centrum Leeuwarden.’ Ger bleek een lichte hartinfarct te hebben. De volgende dag al bleek alles goed en ging hij een revalidatietraject in van zes weken in het Martini Ziekenhuis. ‘Ik ontmoette daar een man uit Roden. Hij sportte bij Op Dreef. Dat leek mij wel wat. Bewegen is belangrijk voor je lichaam en al helemaal na zo’n heftige medische ingreep. Je moet door.’ 

Theo was bezig met een verbouwing in zijn woonkamer. Er zou een andere openhaard komen. Ook hij werd benauwd en bleek later een hartaanval te hebben gehad. Net als Ger doorliep hij het revalidatietraject en zijn fysiotherapeut stelde hem voor aan Op Dreef. ‘Ik raakte het vertrouwen in mijn lichaam kwijt. Zes weken lang revalideerde ik in het Martiniziekenhuis, met de angst dat de aanval terug zou komen. Dat vertrouwen won ik terug bij onze vereniging. Als je in een groep sport, ben je fanatiek en competitief bezig. Je hebt plezier en piekert niet. Onbewust bouw je het vertrouwen op. Dat hielp mij enorm. Als je alleen sport, maakt het je veel angstiger.’ De club bestaat inmiddels uit 36 leden die elke vrijdagochtend om 8:45 komen te sporten. Een uurtje. ‘We houden iedereen goed in de gaten’, vertelt Ger. ‘We hebben een vast protocol. Zo hebben we een medicatiemap, sporten we dichtbij een AED en weet iedereen wat te doen in geval van nood. Gelukkig hebben we nooit tramalant gehad.’ Theo: ‘Dat kloppen we af. We vergeten niemand. Als iemand tijdelijk stopt door een blessure, dan sturen we een bloemetje en houden contact. Ook als onze leden jarig zijn sturen we een kaart. Zo hoort het ook.’

Andere visie

De vereniging wil graag de visie verbreden. Niet alleen ex-hartpatiënten zijn welkom, maar iedereen die graag na een revalidatie van welke operatie dan ook wil sporten. Op de vrijdagochtend wordt eerst gestart met een warming-up. Ger: ‘Elke spier gaan we bij langs. En dat zijn er nogal wat!’ Vertelt hij lachend. Vervolgens worden er spellen gespeeld en oefeningen gedaan. Het sportuurtje wordt elke week afgesloten met trefbal of volleybal. ‘En daarna een bak koffie in de kantine. Het is altijd heel gezellig. En ik ben al 89, dus blijkbaar doen we het goed.’ Dat beaamt ook Theo. ‘Als je ziet wat ons is overkomen, dan is het prachtig waar we nu mogen staan. Op dinsdag is er ook nog een clubje van Op Dreef. Die gaan in de middag klootschieten bij het Mensingebos.’ 

Ze hopen meer leden aan te trekken, om heel Roden en omgeving vitaal te houden. ‘Op dit moment zijn er enkel zeventigplussers. De wereld draait tegenwoordig om de economie. Heb je een blessure? Hup, revalideren en weer aan het werk. Daarom zien we weinig zestigplussers die naast hun werk zich aansluiten. Dat is wel jammer, maar zo gaat dat nou eenmaal. Toch wil ik ook tegen hen die ooit het vertrouwen in hun lichaam zijn verloren zeggen: wees welkom!’ Aldus Ger. Theo vindt het lidmaatschap aardig goedkoop. ‘Zoals een lid van ons het eens omschreef: twee pizza’s kosten meer dan één maand lidmaatschap.’ Het lidmaatschap is 12,50 euro per maand. Wie zich aan wil melden kan dat doen via het mailadres: hpvopdreef@gmail.com.

UIT DE KRANT