De Ongenode Gast zoekt verkoeling in Leek

LEEK - De hitte komt de Ongenode Gast tegemoet zo gauw hij uitstapt op de parkeerplaats van Nienoord. De ochtend loopt op zijn einde, maar het is toch al erg warm. De Gast is wel toe aan wat verkoeling, en met hem vele anderen. De fietsenrekken voor Zwemkasteel Nienoord staan al behoorlijk vol.
ZUIDLAREN - De Gast valt uit de toon wanneer hij eenmaal aan de waterrand staat. In zijn lange broek, polo en dichte schoenen valt hij op als een zwerende vinger tussen de badgasten. Een aantal banen van het grote bad zijn bestemd voor baantjestrekkers, statige grijze koppen deinen op en neer met een kalme schoolslag. De andere helft van het bad is bestemd voor vrij zwemmen, waar vooral kinderen dankbaar gebruik van maken.
Het is meivakantie, waardoor jongeren in grote aantallen vertegenwoordigd zijn in het zwembad. Mats, Tim, Rehan en Storm druipen nog na, ze zijn net van de glijbaan geweest. De jongens genieten van hun vakantie, hun dag bij het zwembad is pas net begonnen. “We blijven waarschijnlijk wel tot 15.00 uur, daarna zien we verder”, vertelt Tim. De kameraden zijn zeer te spreken over het zwembad, die het beste uit de omgeving zou zijn. Ook de glijbaan mag er wezen, als je weet wat je doet kan je er heel hard vanaf gaan. De Gast heeft een vermoeden wat ze bedoelen, maar vraagt het voor de zekerheid. “Je moet op je blote billen ervan af”, vertrouwt Mats hem grijnzend toe. Precies zoals de Gast het vroeger leerde, in een ver verleden. Mooi om te zien dat de oude wijsheden nog altijd springlevend zijn.
De Gast slentert verder, aan een picknicktafel zit Patrick Huizing, hij is net klaar met baantjes trekken. Dat is vaste prik voor hem, twee ochtenden per week. Hij roemt de voordelen van zwemmen. “Je verbrandt veel calorieën, verder train je alle spieren heel hard. Omdat je in het water drijft wordt je lichaam verder niet zwaar belast.” Huizing kan het weten, als amateur bodybuilder weet hij hoe hij het maximale uit zijn lichaam kan halen. Hij neemt nog een laatste slok van zijn drankje, dan moet hij door naar zijn werk.
Willianne zit met haar dochter Wies op het terras, even later sluit Hannah zich bij het tweetal aan. Ze komen helemaal uit Groningen om hier te zwemmen. Wat hun betreft, is de reis dubbel en dwars de moeite waard. “Er is nooit rottigheid hier, ze hebben goede badmeesters die zorgen dat alles goed loopt”, vertelt Willianne. Wies vult aan dat ze hier al komt sinds ze klein is, vandaag heeft ze haar schoolvriendin meegenomen. De vakantie heeft nog meer moois in petto. “We gaan naar Wenen”, vertelt het meisje enthousiast. De familie gaat elke meivakantie op een stedentrip. Wies weet welke stad ze het mooist vond. “Berlijn, maar in Wenen zijn we nog nooit geweest, dus ik ben benieuwd.” Terwijl de meisjes naar de kantine lopen om een snack te kopen kan Willianne verder lezen in haar boek.
Die badmeester waar Willianne zo lovend over was, die is makkelijk te herkennen aan een groen shirt. Meester van dienst is vandaag Jochem, van achter zijn zonnebril houdt hij nauwlettend alles in de gaten. “Het is geweldig werk”, vertelt hij wanneer de Gast hem lastigvalt voor een praatje. “Ik sta hier de hele dag, in het zonnetje, terwijl het hartstikke gezellig is.” Hij staat er natuurlijk niet alleen voor zijn eigen plezier. “Veiligheid staat altijd voorop. Er mag en kan hier van alles, zolang het veilig is. Daar zitten we hard bovenop.” Dat moet ook, zo blijft het voor iedereen leuk. Jochem vertrouwt de Gast toe dat hij nog nooit iemand van de verdrinkingsnood heeft gered. “Wel kleinere ingrepen, basis EHBO-dingen. Daadwerkelijk iemand redden komt eigenlijk nooit voor, gelukkig ook maar”, besluit hij lachend.
Langs het bad zijn verschillende grasvelden, op uitgespreide handdoeken liggen mensen te zonnen. De eerste zomerse dag van het jaar is een feit, en dat op 1 mei. Het zweet staat de Gast inmiddels op het voorhoofd, maar een verfrissende duik zit er voor hem niet in. Hij moet de vakantievierende meute achter zich te laten en te hopen dat airconditioning van zijn oude autootje de hitte aankan.








